Prezaposleni ljubitelji vrtarstva, a i oni koji nemaju prostor koji bi pretvorili u vrt, uvijek će naći način da posade biljku, njeguju je i uživaju u posmatranju njenog rasta.
Čak i ako vam je jedini prostor na koji možete smjestiti biljku jedna polica ili radni sto, niste uskraćeni za vrtarenje.
Jednostavno, okrenite se mikrovrtovima
Osim što su praktični, mikrovrtovi su zanimljivi i vizuelno, te će vam poslužiti kao ukras na policama, stoliću u radnoj sobi… Minijaturni vrtovi u staklenim posudama ili terarijumi počeli su se koristiti u 19. vijeku u Engleskoj za uzgajanje egzotičnih biljaka kojima treba topla i vlažna atmosfera. Prvi terarijum, navodno, napravio je zubar dr Nathaniel Ward, koji je htio posmatrati transformaciju zrelog kukca iz larve, spremivši ga u staklenu posudu zajedno sa zemljom iz vrta. Nakon nekog vremena, iz zemlje su niknule biljčice koje su opstale uprkos tome što je posuda bila hermetički zatvorena.
Princip mikrovrta temelji se na uspostavljanju kružnog toka vode i vazduha. Biljka putem korijena upija vlagu iz supstrata koja zatim isparava preko listova i prelazi u vazduh. Zbog hlađenja na zidovima posude stvaraju se kapi rose, koje polagano klize vraćajući se nazad u zemlju. Isto tako kruže i ugljen-dioksid i kiseonik. Kad biljka asimilira, prima vodu i ugljen-dioksid, a ujedno oslobađa kiseonik. Taj isti kiseonik biljka ponovno koristi za disanje, prerađuje ga i nazad izlučuje u sistemu ugljen-dioksida.
Sadnja mikrovrta
Za kreiranje minijaturnih vrtova mogu se upotrijebiti staklene posude različitih oblika i veličina s poklopcem ili bez njega. Radi lakše izrade, preporuka je u početku uzeti bocu s otvorom koji je dovoljno širok za sadnju i nesmetanu njegu biljaka. Iako se mogu koristiti obojene boce, važno je znati da takvo staklo slabije propušta svjetlo.
Prije sadnje, staklenu posudu treba dobro oprati da bi se izbjeglo zagađenje algama i gljivicama koje se pojavljuju u vlažnom okruženju. Dno se prekrije debelim slojem šljunka oko dva cm, nakon čega se dodaje supstrat prilagođen za sukulente, a u slučaju kad se sade lisnate biljke, dodaje se vlažni kompost za lončanice. Biljku zatim nježno izvaditi iz posude i otresti višak zemlje sa korijena, napraviti rupu za sadnju i pažljivo staviti biljku, a površinu oko nje pritisnuti štapićem ili komadićem pluta pričvršćenim na štapić.
Kod terarijuma s lisnatim biljkama prostor između pojedinih biljaka može se ispuniti mahovinom da bi se usporilo isušivanje supstrata. Na kraju biljke treba dobro zaliti, a terarijum smjestiti na svijetlo mjesto, gdje nije izložen suncu. Ako boca ostaje nezatvorena, treba je povremeno zalijevati da se biljke ne bi osušile i uvenule. Sasvim zatvoren terarijum zahtijeva malo ili nimalo vode.
Prikladne biljke
Pri odabiru važno je uzeti biljke koje su kompatibilne kad je riječ o potrebi za svjetlom i vlagom. Za terarijum su bolje mlade biljke jer im je korijen dovoljno malen da se može lako smjestiti u zemlju. Najbolje je izabrati biljke koje vole vlagu i sporo rastu, poput afričke ljubičice (Saintpaulia), kućne sreće (Helxine soleirolii), bršljana (Hedera helix L.), svih vrsta paprati, Spathiphylluma, Chlorophytum comosuma i drugih. U terarijumu, takođe, uspijevaju kaktusi i drugi sukulenti.
Moderni čarobni paketić
Švedski dizajnerski studio “Tomorrow Machine” udružio je snage s berlinskim start-upom “Infarm”, specijalizovanim za uzgoj biljaka u unutrašnjim prostorima, kako bi kreirao “Microgarden”.
“Tomorrow Machine” je poznat po svom poslovnom stilu koji prije svega naglašava održivost, inteligentne materijale i smanjenje troškova, pa ovaj čarobni paketić s njihovim potpisom uopšte ne čudi.
“Microgarden” je samoodrživi minijaturni vrt koji se može postaviti na bilo koju površinu u zatvorenom prostoru, a sastoji se od tri dijela: plastičnog okvira koji se može koristiti više puta, agar-agar praha i organskih sjemenki.
Transparentni agar-agar prah se u doticaju s vodom pretvara u gel na kojem rastu sjemenke, a dodatno zalijevanje nije potrebno. Zatvaranjem plastičnog okvira, stvara se savršena mikroklima za rast biljaka, a uzgajivač može posmatrati kako biljke napreduju zahvaljujući providnim stranicama. Kako je vrt namijenjen prije svega uzgoju klica, kriška agar-agar gela zajedno s klicama se može jednostavno izrezati i poslužiti.
Nakon sadnje, potrebno je pet do 14 dana da biljke narastu.