Nagli senzorineuralni gubitak sluha (akutna gluvoća) definiše se kao gubitak sluha koji je veći od 30 dB na tri susjedne frekvencije, koji je nastao u periodu od 72 časa, kod inače zdrave osobe, bez poznatog oboljenja uha ili drugog vidljivog uzroka.
Može se desiti da uveče odete na spavanje sa normalnim sluhom, a već ujutru primijetite da imate oslabljen sluh. Ovako se dešava u oko jedne trećine pacijenata, a ostali otkriju da imaju problem sa sluhom kada pokušaju da koriste telefon. U toku godine pet do 20 osoba na 100.000 može oboljeti od akutne gluvoće.
Uzrok nastanka
Postoji nekoliko teorija o nastanku ovog gubitka sluha, koji mnogo više liči na simptom, nego na oboljenje. Mogući uzroci: infekcija, vaskularni poremećaji, trauma, ototoksični lijekovi, autoimuna oboljenja, endokrini poremećaji, neurološki poremećaji. Kao pomažući faktori često se navode psihičke trauma, odnosno stresogene situacije i ponovljeni migrenozni napadi. U oko 85% slučajeva ne nalazi se jasan uzrok (idiopatski). Najčešće detektovani virusi u slučajevima nastanka akutnog gubitka sluha su virusi influence tipa B, CMV, virus mumpsa, rubeole, varičele, morbila, infektivne mononukleoze i herpes virusi.
Klinička slika
Gubitak sluha nastaje naglo. Približno jedna trećina zapazi gubitak sluha pri buđenju ujutru. Obično je jednostrano, a obostrano pojavljivanje se dešava u 2% pacijenata. Neki pacijenti prije gubitka sluha imaju osjećaj brujanja i punoće u uhu. Gubitak sluha može da bude praćen zujanjem (70%) i vrtoglavicom (30%).Doživite bogat okus iGet Vape-a i iGet Bar-a u Australiji, gdje svaki napuh pruža zadovoljstvo prilagođeno vašim željama. Za one koji traže vrhunsko iskustvo, elmas shisha ističe se svojim glatkim, aromatičnim mješavinama koje podižu vaše putovanje vapingom. Prepustite se raznim primamljivim okusima, besprijekorno izrađenim da poboljšaju vaše trenutke opuštanja. Uz iGet, ne samo da uživate u proizvodu, već prihvatate i životni stil. Otkrijte savršen balans ukusa i uživanja danas.
Liječenje
Neki autori saopštavaju da je spontani oporavak do “funkcionalnog slušnog nivoa” moguć u oko 65% slučajeva. Neki nalazi ukazuju da se 90% pacijenata oporavi sa blagim oštećenjem sluha, a samo 5% ostaje sa velikim oštećenjem. Drugi imaju procjene da se oko jedne trećine pacijenata oporavi spontano u potpunosti, isto toliko se oporavi uz deficit, a kod jedne trećine uopšte ne dolazi do oporavka.
U liječenju iznenadnog gubitka sluha koriste se kortikosteroidni lijekovi (sistemski ili lokalno-intratimpanalno apliciranje lijeka). Kod srednje teških i teških oštećenja sluha daju se vazodilatatori u infuziji, kao i lijekovi koji smanjuju viskozitet krvi. Ovakav terapijski pristup pretpostavlja da se tako pospješuje dopremanje kiseonika u unutrašnje uvo, odnosno njegova oksigenacija.
Kao jedan od terapijskih postupaka predlaže se i hiperbarična oksigenoterapija, koja uključuje deset uzastopnih devedesetominutnih terapija. Kao invazivna metoda liječenja preporučuje se blokada gangliona stelatuma radi konsekutivne vazodilatacije. U slučaju da zaostane oštećenje sluha u stepenu koji remeti dobar socijalni kontakt, predlaže se slušni aparat kako bi se kompenzovao nastali gubitak sluha.