Onima koji prate teme razvoja u oblasti građevinskih materijala nije novost da se gljive koriste u ekspreimantisanjima u građevinskoj recepturi.
Prije tri godine predstavljeni su izolacionim materijali od gljiva ali niko nije otišao toliko daleko u eksperimentisanju s micelijumom gljive u stvaranju materijala za izgradnju objekata koliko je to pošlo za rukom arhitekti Dirku Hebelu i inženjeru Filipeu Bloku.
Oni konstruisali konstruktivni element od gljiva koji stoji!
Materijal koji se dobija od korena gljive ima takve tehničke karakteristike da se od njega može podići dvospratni objekat, ali pod uslovom da se elementi oblikuju i zatim uklapaju po preciznoj geometrijskoj šemi, piše Dezeen.
„Želimo da pokažemo da postoje alternativni građevinski materijali koji nas ne dovode u sukob s prirodom u kojoj živimo, ali to naravno zahtjeva specifičnu vrstu projektovanja“, rekao je Blok.
Njihova probna instalacija, nazvana MycoTree sastoji se od desetina komponenti napravljenih od micelijuma. Sistem je povezan bambusovim pločicama i metalnim šinama.
Receptura
Da bi se konstruisali blokovi, spore gljiva miješaju su s piljevinom i šećernom trskom. Gljive se hrane ovim materijama tako da nakon nekoliko dana smjesa počinje da se pretvara u gustu i sunđerastu masu. Ona se zatim prebacuje u kalupe u kojima se formiraju blokovi.
Kada se potpuno razvije, micelijum stvara tanak sloj kože koji pomaže u zaštiti elementa. Nakon formiranja ove opne, dobijeni materijal se dehidrira kako bi se zaustavio dalji proces rasta pošto je ovo i dalje pečurka, odnosno, organizam koji živi.
Blokovi korišćeni u MycoTreeu, dizajnirani su pomoću 3D programa za modelovanje.
Šabloni za kalupe poslati su kompaniji za proizvodnju gljiva u Indoneziji. Blokovi su tamo gajeni, nakon čega su transportovani u Seul gdje su sklapani u strukturu nalik drvetu.
MycoTree predstavljen je na izložbi Donuimen Museum Village koja traje do 5. novembra 2017. godine. Na ovoj izložbi razmatraju se ideje i strategije za oblikovanje gradova budućnosti.