Udvostručiti novčanu podršku: Banjaluka nažalost više nije grad sporta

Marinko Umičević, kandidat SNSD-a za odbornika u Skupštini grada Banjaluka, pod rednim brojem šest na listi, istakao je da je Banjaluka nekada bila grad sporta, ali da to nažalost više nije tako, te su od toga ostale samo uspomene.

On je kao priznati sportski radnik, koji je već decenijama volonterski i iz ljubavi prema sportu, angažovan u rukovodstvima više sportskih klubova i saveza, i koji kao takav odlično poznaje situaciju u banjalučkom sportu, upozorio je da sport Banjaluke iz dana u dan tone sve dublje, zbog čega se nešto pod hitno mora preduzimati ukoliko se želi opstanak klubova i sporta u Banjaluci uopšte.

“Uzrok ovakvog stanja je jednim dijelom zahvaljujući Ministarstvu porodice, omladine i sporta, koje faktički ne postoji, služi samo svojoj svrsi, a jednim dijelom zbog mizernih izdvajanja Grada Banjaluka za sport, svega oko 1,3 odsto u novcu i toliko za plaćanje termina u dvoranama, što niko u svijetu ne kalkuliše. Samo u Banjaluci ima da se plaćanje termina u dvoranama smatra izdvajanjem za sport”, rekao je Umičević i naglasio da je sport investicija, a ne trošak. Prema njegovim riječima, sport je investicija u mlade, u njihovo zdravlje i u buduće generacije, zbog čega izdvajanja za sport u novcu treba dići na pet procenata budžeta.

“Takođe, potrebno je uraditi i analizu svih sportskih klubova u Banjaluci i odrediti koji klubovi sun a profesionalnom a koji na amaterskom nivou, pa na taj način i odrediti da te klubove koji su na profesionalnom nivou i koji se takmiče u društvu vrhunskih klubova finansira republički, a ostale gradski nivo”, predložio je Umičević, koji je cijeli svoj život proveo u sportu, kako igrački, tako i kao sportski radnik, ali i jedan od naših najvećih pojedinačnih donator sporta, koji je iza sebe ostavio vrhunske sportske rezultate i dao ogroman doprinos osvajanju stotina trofeja i medalja koje su ostvarili banjalučki sportisti.

Takođe, Umičević je dodao i da sve škole sporta moraju biti besplatne i da djecu u tim školama uče profesori fizičkog vaspitanja, koji ima na biroima značajan broj. A ne da kao sada neko ko nema nikakve veze sa sportom, otvori školu sporta, naplaćuje po 50 maraka članarinu, što je za većinu roditelja skupo. To je postao biznis”, naveo je Umičević.

On je naglasio da nema promocije grada bez sporta, jer je sport investicija, te poručio da to moraju shvatiti svi oni koji odlučuju o izdvajanjima za sport. Takođe, ne treba izostaviti ni činjenicu da je Umičević jedan od najvećih boraca za sport u banjalučkoj Skupštini, gdje je kao odbornik proveo zadnjih 16 godina, odnosno četiri mandata zaredom, i gdje se odlučno borio i izborio za mnoge dobre odluke u interesu sporta Banjaluke, a to od njega očekujemo i u petom mandatu za koji će sasvim sigurno dobiti podršku svojih sugrađana, jer oni znaju ko je Marinko i koliko voli svoj grad i koliko voli sport.

Umičević više od pet decenija radi u privredi, a sada već punih 20 godina sa velikim uspjehom vodi banjalučku Tvornicu obuće “Bema”, koja je jedan od najvećih donatora sporta i koja zapošljava oko 1.200 radnika. Takođe, ovaj neumorni banjalučanin je gotovo svakodnevno angažovan u radu sportskih klubova i saveza, a isto tako koristi svaku priliku da pokaže svoju humanost pomažući svakoga kome je pomoć potrebna, među kojima su svakako i sportisti, mladi, bračni parovi i njihova djeca, uspješni učenici i drugi, na čemu mu mnogi mogu samo pozavidjeti, jer je to čovjek ogromnog srca.

N.Sp

Ostavi komentar