Umičević predlaže Vladi Srpske: Smanjiti stopu doprinosa za radnike koji su u penziji i rade

Marinko Umičević, tehnički direktor Tvornice obuće „Bema“, koja je prije nekoliko dana obilježila 20 godina postojanja i uspješnog rada, upozorio je da je u posljednje vrijeme primjetno povećanje broja radnica ove tvornice koje idu u penziju, i to posebno radnica koje ispunjavaju uslove za prijevremenu penziju zbog benefita koje u skladu sa zakonskim propisima, imaju kao majke.

„Te žene kažu da još uvijek mogu da rade. Međutim, pošto ispunjavaju uslove, one uzmu te penzije, koje su kod nas niske obzirom na cijene u prodavnicama i naš standard, i onda dođu opet kod nas u tvornicu i mole da ostanu da rade, jer kažu da mogu još da rade, ali da ne mogu da žive od penzije koja je takva kakva je“, istakao je Umičević i upozorio na ovu pojavu koja je sve primjetnija u realnom sektoru i za koju je očigledno potrebno pronaći jedinstveno rješenje, od kojeg bi koristi imali svi.

Umičević je rekao da je „Bema“ prihvatila veliki broj zahtjeva, odnosno molbi radnica da nastave da rade u tvornici iako su u penziji, tako da danas u „Bemi“ ima 35 radnica koje su nakon penzionisanja na sopstvenu molbu ostale da i dalje rade u Tvornici obuće „Bema“, koja je uvijek bila i ostala prijatelj svojih zaposlenih.

„Sada mi za te žene moramo da plaćamo puni iznos poreza i doprinosa za PIO, zdravstvo, za zapošljavanje, za dječju zaštitu, dakle sve ono što je obaveza kao i za svakog drugog redovnog radnika. Mislim da je nepotrebno da se za te radnice plaćaju doprinosi za PIO, jer su te radnice već u penziji. Takođe, nepotrebno je i da se za njih plaćaju i ostali doprinosi, poput zdravstvenog osiguranja. Te radnice su svoju penziju zaradile i kroz svoj radni vijek uplatile i poreze i doprinose“, istakao je Umičević, koji nije želio da odbije bivše koleginice koje su tražile da ostanu da rade i na taj način po ko zna koji put potvrdio visok nivo ljudskosti i odgovornosti koje ima prema radnim kolegama. Prema njegovim riječima, kada se saberu sve te obaveze koje treba platiti za te radnice koje i dalje rade iako su u penziji, iznos koji se daje za poreze i doprinose na platu te radnice „Beme“ koja je u penziji premašuje čak trećinu njene plate.

„Zbog toga, „Bema“ apsolutno nema interesa da zadržava te radnice. Međutim, veliki je naš doprinos društvu što tim ženama, iako su u penziji, omogućavamo da rade i da zarade za život ukoliko to žele“, rekao je Umičević. On smatra da je potrebno ići ka tome da se u ovim slučajevima, za radnike koji su u penziji, trebaju plaćati umanjeni doprinosi.

„Ovaj prijedlog upućujem Vladi RS, premijeru RS Radovanu Viškoviću i ministru zdravlja i socijalne zaštite RS Alenu Šeraniću, od kojih očekujem da razmotre inicijativu i kažu šta su moguća rješenja, jer sadašnje stanje ne ide u korist ni državi, ni privrednicima koji imaju na taj način zaposlene radnike, a ovakvo stanje ne ide u korist ni samim radnicima“, poručio je Umičević. On je dodao da ovaj problem nije evidentan samo u „Bemi“, već u većini drugih preduzeća u Srpskoj, te je po ko zna koji put pokazao o koliko odgovornom privredniku i poslodavcu se radi, koji i na ovaj način pokušava da pomogne, kako svojim radnim kolegama, tako i ostalim radnicima koji su u sličnom problemu. U svakom slučaju, Marinko Umičević je nadaleko poznati uspješni privrednik koji pune 53 godine radi u privredi, odnosno u industriji obuće, i iza sebe ima ogromno kako životno tako i iskustvo rada u privredi, pa se prijedlozi i sugestije privrednika poput njega svakako trebaju uzeti u razmatranje, jer su oduvijek bili u funkciji boljeg statusa radnika, te većih benefita za tvornicu i samu državu.

(N.Sp.)